Blog

Bir web sitesinin arama motorları için yapılan bütün iyileştirme çalışmalarına verilen isimdir. İnternet üzerinden bilgi, hizmet ve ürün bulmak için kullanılan arama motorları, bu özelliklerle internet ortamının en büyük ziyaretçi ve potansiyel müşteri kaynaklarıdır. Arama sonuçlarında kullanıcıların büyük bir çoğunluğu ilk sayfalardaki siteleri ziyaret etmeleri nedeniyle bu sektör oluştu ve önem kazandı. 


SEO çalışması ilgili anahtar kelimeleri arayan kullanıcıların ilk sayfada sizi bulup sitenizin trafiğini arttırmanız konusunda faydalı olur. SEO çalışması sonucunda web sitelerinizi tüm yönleriyle arama motorlarına uyumlu hale getirip kullanıcıların sitenizde daha kolay ve daha hızlı gezinmesi için hizmet sunmayı amaçlar. Bu yönüyle SEO çalışması web sitenizin daha anlaşılır, daha kullanıcı dostu ve ziyaretçilerinizin aradığı şeyleri bulabilmeleri için size yardımcı olur. 


SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti


Pek çok firma, e-ticaret şirketi, blogger veya web sitesi sahipleri SEO çalışması yapmaya çalışıyor ve profesyonel olarak bu hizmetten yararlanmak istiyor. Örneğin bir hizmet veya ürünü pazarlıyorsanız SEO çalışması sizin için mutlaka yapılması gereken bir planlamadır. Doğru bir SEO çalışmasıyla sattığınız hizmet veya ürünleri potansiyel müşterilere daha hızlı ve etkili bir şekilde ulaştırmanız mümkündür. Bunun dışında ticari faaliyet gütmeyen bir web sitesine sahipseniz bile kurumunuzun tanınırlığını, kurumsal değerini profesyonel SEO danışmanlığı hizmetiyle artırabilir veya sitenizin ziyaretçi oranlarını yükseltebilirsiniz.


SEO’da Neler Yapılıyor? 


SEO çalışmaları genel olarak ikiye ayrılır. Bunlardan biri site içi SEO diğeri ise site dışı SEO çalışmalarıdır. Site içi SEO, web sitenizdeki tasarımları ve yazılımları, özellikle de sahip olduğunuz içerikler üzerinde yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Site dışı SEO çalışmasında ise sitenizin dışından gelen görseller, linkler, sosyal medya hesapları, forumlar ve bloglar gibi çeşitli kaynaklar üzerinden sitenize ziyaretçi çekmek için sitenizin tanınırlığını ve kalitesini yükseltmek için yapılan bir çalışmadır. 
Web siteniz için SEO Danışmanlığı hizmeti almak istediğinizde web sitesiniz çeşitli profesyonel araçlarla incelenip analiz edilir ve detaylı bir SEO raporlaması oluşturulur. Daha sonra ise farklı birçok kriter göz önüne alınarak bu rapor analiz edilir, sitenizde (site içi SEO) ve sitenizin dışındaki kaynaklardan yararlanılarak (site dışı SEO) siteniz için geliştirme ve düzenleme çalışmaları yapılır. Tüm bu planlamalar arama motorlarında üst sıralarda görünmek istediğiniz sözcük veya kelime grupları baz alınarak yapılmaktadır. Sitenizde aynı işlemler yapıldığından arama motorları sitenizi daha sık tarar, daha çok içeriğinizi arama sonuçlarında gösterir. Zamanla siteniz belirlenen kelime veya kelime gruplarında üst sıralarda görünmeye başlar.